Strona główna

/

Mental

/

Jak pozbyć się wewnętrznego krytyka?

Jak pozbyć się wewnętrznego krytyka?

mental
|

12 min czytania

Wewnętrzny krytyk to głos w naszej głowie, który często skłania nas do negatywnego myślenia o sobie. Może to prowadzić do niepokoju, lęku, a nawet do depresji. Jednakże, możemy nauczyć się kontrolować ten wewnętrzny głos i pozbyć się go całkowicie, co pomoże nam w osiągnięciu większej pewności siebie i sukcesu w życiu.

Powiązane

Jak medytować?

12 min czytania

Jak radzić sobie z presją w pracy i rozwijać się pomimo stresu?

7 min czytania

Jak pozbyć się nawyku negatywnego myślenia?

7 min czytania

Jak zacząć realizować swoje cele?

10 min czytania

Jak zbudować większą pewność siebie?

12 min czytania

Czym jest Vipasanna?

8 min czytania

Jak wizualizować sukces?

6 min czytania

Pochodzenie

Pierwszym krokiem do pozbycia się wewnętrznego krytyka jest zrozumienie, skąd się on bierze. Często wynika on z naszych doświadczeń życiowych, w których ktoś krytykował nasze działania lub zachowanie, co z czasem wpłynęło na nasze myśli i przekonania o sobie. Może to również wynikać z wysokich oczekiwań, jakie stawiamy sobie w życiu lub z niepewności związanej z porażkami.

Obserwuj myśli

Następnym krokiem jest uważne obserwowanie swoich myśli i zastępowanie negatywnych myśli pozytywnymi. W momencie, gdy zaczynamy odczuwać głos wewnętrznego krytyka, należy zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, dlaczego tak myślimy o sobie. Często nasze negatywne myśli są nierealistyczne lub nieodpowiednie, dlatego warto zastanowić się, co możemy powiedzieć sobie, aby poczuć się lepiej. Na przykład, zamiast powtarzać sobie: Jestem beznadziejny, możemy powiedzieć sobie: Mam wiele mocnych stron, które mogę wykorzystać, aby osiągnąć sukces.

Musisz zrozumieć że wewnętrzny krytyk jest to tylko głos w naszej głowie i że nie musimy się z nim identyfikować. Często jest to głos, który nie jest naszym własnym, lecz wynikającym z naszego otoczenia, stąd ważne jest, aby zastanowić się, kto mógł wpłynąć na nasze myśli i przekonania o sobie.

Zaakceptuj siebie takim jakim jesteś

Kolejnym krokiem jest nauka akceptacji siebie i swoich wad. Nikt nie jest doskonały, każdy ma swoje wady, ale to nie oznacza, że nie jesteśmy wartościowi i nie możemy osiągnąć sukcesu. Warto poświęcić czas na zrozumienie i akceptację swoich wad, ponieważ pozwala to na lepsze radzenie sobie z wewnętrznym krytykiem.

Medytacja + Joga

Innym sposobem na pozbycie się wewnętrznego krytyka jest zwiększenie swojej samoświadomości poprzez praktykowanie medytacji, jogi lub innych form relaksacji. Pozwala to na uspokojenie umysłu i zwiększenie kontroli nad swoimi myślami, co pozwala na lepsze rozpoznawanie i zastępowanie negatywnych myśli. Medytacja sprawia też po prostu, że sam czujesz się ze sobą dobrze.

Pozytywne nastawienie

Kolejnym skutecznym sposobem na pozbycie się wewnętrznego krytyka jest zwrócenie uwagi na pozytywne strony swojego życia. Warto skupić się na swoich osiągnięciach, sukcesach i pozytywnych aspektach życia, aby zminimalizować negatywne myśli o sobie. To, na czym się skupiamy, wpływa na nasze myśli i przekonania, dlatego warto skupić się na pozytywnych aspektach swojego życia.

Poszukaj wsparcia

Kolejnym sposobem na kontrolowanie wewnętrznego krytyka jest szukanie wsparcia w innych ludziach. Ważne jest, aby otaczać się ludźmi, którzy nas wspierają i motywują, abyśmy czuli się lepiej. Można również szukać wsparcia w specjalistach, takich jak psychologowie czy terapeuci, którzy pomogą nam w pracy nad naszymi negatywnymi przekonaniami i myślami.

Podsumowanie

Podsumowując, wewnętrzny krytyk może prowadzić do niepokoju i braku pewności siebie, ale możemy nauczyć się kontrolować go i pozbyć się go całkowicie. Warto zrozumieć, skąd się bierze i zastępować negatywne myśli pozytywnymi, a także akceptować swoje wady i skupiać się na pozytywnych aspektach swojego życia. Praktykowanie medytacji, szukanie wsparcia w innych ludziach i pracy z specjalistami mogą również pomóc w kontrolowaniu wewnętrznego krytyka. Pamiętajmy, że każdy z nas jest wartościowy i ma potencjał do osiągania sukcesów, a kontrolowanie wewnętrznego krytyka może pomóc nam w osiągnięciu swoich celów i marzeń.

Dyskusja

koleznaka_z_lawki_obok

17.03.2023

wewnetrzny krytyk to demon ktory siedzi w srodku nas

bond007

19.03.2023

We mnie na pewno :)

Polecane

Ogólne zasady podrywu

5 min czytania

Podrywanie to sztuka, która wymaga pewnych umiejętności, takich jak dobre wrażenie, pewność siebie i umiejętność prowadzenia rozmowy. Ale ważniejsze niż samo podejście do podrywania jest stosowanie pewnych zasad, które pomogą ci osiągnąć sukces i zbudować trwałe relacje. Poniżej przedstawiam Ci kilka zasad podrywu, które powinny Ci pomóc

podryw

Metoda pomodoro w praktyce

8 min czytania

Metoda Pomodoro jest jednym z popularnych sposobów na organizację czasu i zwiększenie produktywności. Została opracowana przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku i opiera się na technice czasowej, która polega na podziale pracy na określone interwały czasowe, z przerwami w międzyczasie. W tym artykule przedstawimy, jak metoda Pomodoro działa w praktyce i jak można jej użyć, aby zwiększyć swoją produktywność.

rozwój

Czym jest Vipasanna?

8 min czytania

Vipassana to starożytna technika medytacji, która pochodzi z Indii i jest praktykowana przez wiele osób na całym świecie. Technika ta polega na obserwowaniu swoich myśli, emocji i ciała, bez ingerowania w nie. Celem medytacji Vipassana jest uzyskanie głębokiej wewnętrznej świadomości i zrozumienia natury rzeczywistości.

mental
rozwój

Jak poprawić postawę ciała?

10 min czytania

Poprawna postawa ciała to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Właściwa postawa wpływa na ogólną kondycję organizmu, a także na nasze postrzeganie samego siebie i relacje z innymi ludźmi. Niestety, z powodu wielu czynników, takich jak długi czas spędzany przed komputerem czy noszenie ciężkich plecaków, wielu z nas cierpi na problemy z postawą. W tym artykule omówimy, jak poprawić swoją postawę ciała.

rozwój