Strona główna

/

Rozwój osobisty

/

Jak mówić aby nas słuchano?

Jak mówić aby nas słuchano?

rozwój
|

10 min czytania

Wiele osób może odczuwać frustrację, gdy rozmawiają z innymi i mają wrażenie, że ich słowa nie są słyszane lub nie są traktowane poważnie. Dobra komunikacja wymaga jednak nie tylko umiejętności mówienia, ale także słuchania. Dlatego, aby być skutecznym w komunikacji, warto poznać kilka wskazówek, jak mówić, aby nas słuchano.

Powiązane

Co to znaczy być sigma?

6 min czytania

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

4 min czytania

Jak być bardziej tajemniczym i atrakcyjnym?

8 min czytania

Korzyści z regularnego uprawiania sportu

7 min czytania

Jak poprawić postawę ciała?

10 min czytania

Jak szybko nauczyć się angielskiego?

8 min czytania

Zwróć uwagę na ton głosu

Ton głosu może mieć duży wpływ na to, jak zostaną odebrane nasze słowa. Warto zadbać o to, aby ton był spokojny i pewny siebie, ale jednocześnie przyjazny. Unikaj krzyku i agresji, które mogą zniechęcić słuchaczy i skupiają się na wyrażaniu swoich myśli w sposób spokojny i zdecydowany. Mów powoli i spokojnie.

Niski ton głosu może pomóc w budowaniu zaufania, wykazywaniu pewności siebie oraz wpływaniu na postrzeganie przez innych. Jest kilka sposobów aby odpowiednio wytrenować swój głos:

Ćwiczenie oddechu - Oddech jest kluczowy dla uzyskania głębokiego i niskiego głosu. Wyprostuj się, zrelaksuj klatkę piersiową i brzuch, a następnie wykonaj kilka głębokich oddechów, wdechując powietrze przez nos i wydychając przez usta. Podczas wydechu spróbuj wydłużyć dźwięk sss lub mmm. Powtarzaj ćwiczenie, aż poczujesz, że twoje ciało jest zrelaksowane i gotowe na mówienie.

Ćwiczenie dykcji - Poprawna dykcja to kluczowa umiejętność w uzyskaniu niskiego tonu głosu. Ćwicz wymawianie wyrazów jasno i wyraźnie. Skup się na wyraźnym wymawianiu samogłosek i spółgłosek. Ćwicz również różne sposoby artykulacji, takie jak mruczenie, szeptanie, wymawianie: uuu, wrrrr przez kilka/kilkanaście sekund.

Zwróć uwagę na postawe ciała

Postawa ciała jest ważnym elementem w komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Może wpłynąć na to, jak inni nas postrzegają i jakie wrażenie na nich robimy.

Wyprostuj się - Wyprostowana postawa ciała to podstawa dobrego wrażenia. Unieś głowę i wyciągnij klatkę piersiową do przodu. Wyprostowane ciało daje wrażenie pewności siebie i determinacji, co z kolei przekłada się na lepsze odbieranie przez innych.

Utrzymuj kontakt wzrokowy - Podczas rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy z osobą, z którą rozmawiasz. Spojrzenie w oczy pokazuje, że jesteśmy skoncentrowani na rozmówcy i interesujemy się jego wypowiedzią. Pozwala to na zbudowanie pozytywnego nastroju i zaufania.

Użyj gestów - Gesty mogą pomóc w uzupełnieniu słów i wzmocnić nasze przekazy. Staraj się używać naturalnych gestów, takich jak wskazywanie palcem lub ruchy rękoma, które pomogą wzmocnić twoją wypowiedź.

Unikaj krzyżowania ramion - Krzyżowanie ramion może dawać wrażenie nieufności lub braku otwartości na rozmowę. Staraj się trzymać ręce na bokach lub ułożyć je w naturalny sposób, na przykład na kolanach.

Skieruj się w stronę osoby, z którą rozmawiasz - Obróć się w stronę osoby, z którą rozmawiasz, a nie w kierunku drzwi lub okna. Pokazanie zainteresowania rozmówcą i skupienie się na nim pomoże w budowaniu pozytywnego wrażenia.

Użyj mimiki - Mimika twarzy może pomóc w przekazywaniu emocji i intencji. Unikaj nadmiernych wyrazów twarzy, ale staraj się używać mimiki w naturalny sposób, aby wzmocnić swoją wypowiedź.

Dostosuj postawę do sytuacji - Postawa ciała powinna być dostosowana do sytuacji, w której się znajdujemy. Na przykład, podczas prezentacji lub wystąpienia publicznego, wyprostuj się i skup się na słuchaczach, podczas gdy w bardziej luźnych sytuacjach możesz bardziej się rozluźnić.

Wyrażaj śmiało swoje potrzeby

Podczas rozmowy warto skupić się na wyrażaniu swoich potrzeb i oczekiwań, a nie na atakowaniu drugiej osoby. Zamiast mówić Ty zawsze mnie ignorujesz, powiedz Chciałbym, abyś mnie wysłuchał/a. To pozwoli uniknąć oskarżeń i zwrócić uwagę na konkretny problem.

Jasność i konkretne sformułowanie swoich potrzeb i oczekiwań to klucz do skutecznej komunikacji. Zamiast ogólnych stwierdzeń typu chciałbym, abyś mnie bardziej szanował, spróbuj powiedzieć co dokładnie cię niepokoi i w jaki sposób druga osoba może pomóc rozwiązać problem. Na przykład, kiedy mówisz do mnie w podniosłym tonie, czuję się niekomfortowo. Proszę, mów do mnie spokojniej.

Unikaj osądzania i bądź konkretny i skupiaj się na rozwiązaniach

Osądzanie innych ludzi i ich postaw może prowadzić do konfliktów i utrudniać komunikację. Warto unikać używania słów takich jak zawsze i nigdy, które mogą być uważane za atakujące. Skupiaj się na wyrażaniu swojego zdania i potrzeb, a nie na ocenie innych.

Podczas rozmowy warto skupić się na konkretnych faktach i sytuacjach. Unikaj ogólników, które mogą być niejasne i prowadzić do nieporozumień. Konkretne przykłady pomogą w lepszym zrozumieniu problemu i znalezieniu rozwiązania.

Warto skupić się na poszukiwaniu rozwiązań, a nie na wskazywaniu winnych. Zamiast narzekać na problemy, skupmy się na poszukiwaniu sposobów ich rozwiązania i budowaniu pozytywnych relacji.

Słuchaj uważnie

Słuchanie jest równie ważne jak mówienie. Warto poświęcić czas na uważne słuchanie drugiej osoby i wykazywać zainteresowanie jej punktem widzenia. Słuchając uważnie, pokazujemy szacunek dla drugiej osoby i budujemy lepsze relacje.

Bądź otwarty na krytykę

Krytyka może być trudna do zaakceptowania, ale może też pomóc nam w rozwoju i poprawie naszych umiejętności. Warto być otwartym na konstruktywną krytykę i traktować ją jako szansę do nauki i poprawy.

Podsumowanie

Podsumowując, skuteczna komunikacja wymaga umiejętności słuchania i mówienia. Warto skupić się na wyrażaniu swoich potrzeb i oczekiwań, unikaniu osądzania i skupianiu się na konkretnych faktach. Słuchanie uważne i potwierdzanie zrozumienia pomagają w uniknięciu nieporozumień, a otwartość na krytykę i skupienie się na rozwiązaniach pozwala na budowanie lepszych relacji. Dlatego, jeśli chcesz, aby cię słuchano, pamiętaj o tych wskazówkach i pracuj nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi.

Dyskusja

pachnidlo

30.03.2023

daje okejkę :)

Polecane

Ogólne zasady podrywu

5 min czytania

Podrywanie to sztuka, która wymaga pewnych umiejętności, takich jak dobre wrażenie, pewność siebie i umiejętność prowadzenia rozmowy. Ale ważniejsze niż samo podejście do podrywania jest stosowanie pewnych zasad, które pomogą ci osiągnąć sukces i zbudować trwałe relacje. Poniżej przedstawiam Ci kilka zasad podrywu, które powinny Ci pomóc

podryw

Metoda pomodoro w praktyce

8 min czytania

Metoda Pomodoro jest jednym z popularnych sposobów na organizację czasu i zwiększenie produktywności. Została opracowana przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku i opiera się na technice czasowej, która polega na podziale pracy na określone interwały czasowe, z przerwami w międzyczasie. W tym artykule przedstawimy, jak metoda Pomodoro działa w praktyce i jak można jej użyć, aby zwiększyć swoją produktywność.

rozwój

Czym jest Vipasanna?

8 min czytania

Vipassana to starożytna technika medytacji, która pochodzi z Indii i jest praktykowana przez wiele osób na całym świecie. Technika ta polega na obserwowaniu swoich myśli, emocji i ciała, bez ingerowania w nie. Celem medytacji Vipassana jest uzyskanie głębokiej wewnętrznej świadomości i zrozumienia natury rzeczywistości.

mental
rozwój

Jak poprawić postawę ciała?

10 min czytania

Poprawna postawa ciała to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Właściwa postawa wpływa na ogólną kondycję organizmu, a także na nasze postrzeganie samego siebie i relacje z innymi ludźmi. Niestety, z powodu wielu czynników, takich jak długi czas spędzany przed komputerem czy noszenie ciężkich plecaków, wielu z nas cierpi na problemy z postawą. W tym artykule omówimy, jak poprawić swoją postawę ciała.

rozwój